Informace pro vyřízení pohřbu
Konice,
okres Prostějov
Se sjednáním pohřbu a veškerou administrativou spojenou se zajištěním pohřbu vám pomůžou pracovníci pohřební služby Konice - Libor Svoboda. Seznamte se však s důležitými informace a zjistěte, jaká máte práva a povinnosti v případě odchodu blízkého člověka.
Co potřebujete při sjednání pohřbu?
- oděv a obuv pro zesnulého
- rodný nebo oddací list
- občanský průkaz zařizovatele pohřbu
- fotografii zemřelého na parte
Máte nárok na placené volno při pohřbu?
Při vyřizování pohřbu máte podle zákona nárok na pracovní volno s náhradou mzdy a to tehdy, jste-li v nejbližším příbuzenském vztahu nebo jste žil se zemřelým ve společné domácnosti.
Potvrzení pro zaměstnavatele vám vystavíme v naší pohřební službě.
Přesné znění příslušného právního předpisu:
Příloha k nařízení vlády č. 590/2006 Sb. 7. Úmrtí Pracovní volno s náhradou mzdy nebo platu se poskytne na: a) 2 dny při úmrtí manžela, druha nebo dítěte a na další den k účasti na pohřbu těchto osob,
b) 1 den k účasti na pohřbu rodiče a sourozence zaměstnance, rodiče a sourozence jeho manžela, jakož i manžela dítěte nebo manžela sourozence zaměstnance a na další den, jestliže zaměstnanec obstarává pohřeb těchto osob,
c) nezbytně nutnou dobu, nejvýše na 1 den, k účasti na pohřbu prarodiče nebo vnuka zaměstnance nebo prarodiče jeho manžela nebo jiné osoby, která sice nepatří k uvedeným fyzickým osobám, ale žila se zaměstnancem v době úmrtí v domácnosti, a na další den, jestliže zaměstnanec obstarává pohřeb těchto osob.
Nárok na pracovní volno mají také další rodinní příslušníci a jiné osoby.
Povinnost sjednatele pohřbu
Pokud sjednáváte pohřeb, máte zákonnou povinnost oznámit úmrtí na Úřad práce do 8 dnů. Běžně stačí poslat e-mail a následně doložit kopii úmrtního listu. Jedná se hlavně o případy, kdy se vyplácely příspěvky na péči, ZTP a jiné mimořádné příspěvky.
Starobní důchod řeší matrika, informují ČSSZ.
Úmrtní list vystavuje matrika města, ve kterém došlo k úmrtí. Vydává se objednavateli pohřbu osobně nebo se zasílá poštou do vlastních rukou ve lhůtě 30 dní od data úmrtí.
Úmrtní list potřebujete k:- ohlášení úmrtí na Úřadu práce
- odhlášení zemřelého z místa trvalého bydliště, odvozu odpadů a dalších služeb spojených s bydlením
- pro podání žádosti o vdovský a sirotčí důchod
- pro podání žádosti na pohřebné (pokud máte nárok)
V případě dědického řízení notáře určí příslušný soud dle místa trvalého bydliště zesnulého, který následně vyzve objednavatele pohřbu k řízení o pozůstalosti.
Po obřadu je urna připravena k vyzvednutí v kanceláři pohřební služby do 10 dnů. Budeme vás telefonicky informovat o jejím uložení. K vyzvednutí urny je nutné předložit Doklad k vyzvednutí urny, který vám vystavíme při sjednání pohřbu.
Po dobu 6 měsíců poskytujeme bezplatné uskladnění uren.
Vdovský, vdovecký a sirotčí důchod
Žádost se podává u okresní správy sociálního zabezpečení.
Nárok na vdovský nebo vdovecký důchod má pouze manžel/manželka zemřelého. Nárok nemá druh/družka, v případě registrovaného partnerství či dlouhodobého soužití partnerů.
Sirotčí důchod náleží nezaopatřenému dítěti do 18 let nebo zletilému dítěti, které splňuje podmínky nezaopatřenosti a studuje střední, vyšší odbornou nebo vysokou školu max. do 26 let.
K žádostem o vdovský/vdovecký důchod se překládá- OP pozůstalého
- úmrtní list
- oddací list
- poslední důchodový výměr obou manželů
K žádostem o sirotčí důchod se překládá- OP žadatele
- rodný list dítěte
- úmrtní list
- děti, které ukončili povinnou školní docházku, dokládají potvrzení o studiu, popř. další doklady prokazující nezaopatřenost (zdravotní stav, vedení v evidenci uchazečů o zaměstnání dětí mladších 18 let atd.)
Pohřebné je Jednorázový příspěvek Úřadu práce, který se poskytuje jen v případě, kdy se jedná o pohřeb nezaopatřeného dítěte nebo o pohřeb rodiče nezaopatřeného dítěte. Nejedná se o sociální dávku pro úhradu pohřbu lidí s nízkými příjmy.
K žádosti o pohřebné doložte- OP žadatele
- rodný list dítěte
- fakturu za pohřeb
- úmrtní list
- doklad o pohřbení (tj zpopelnění nebo uložení do hrobu)